Mededelingen

Tot Ieders Genoegen

Verslag van de presentatie van het vermeerderen, zaaien en stekken.

Medetuinder Peter de Caluwé en oud-tuinder Karel Hoogkamp verzorgden een informatieve middag met als onderwerp het vermeerderen van planten via zaaien of stekken met als doel deze nieuwe planten zelf op te laten groeien, om ze te ruilen met andere tuinders of om ze weg te kunnen geven aan onder andere nieuwe tuinders. Beide heren hebben zeer veel ervaring met alle vormen van vermeerderen die ze graag met ons wilden delen.

Bijna elke dinsdagmorgen zijn ze te vinden in het Noorderlicht om te kunnen verhalen over hun nieuwe successen, maar ook over hun mislukkelingen want dat hoort er ook bij. Zo inspireren ze niet alleen elkaar maar ook iedereen die geïnteresseerd is in hun hobby.

Tijdens deze presentatie kregen we enkele vuistregels voor het zaaien mee:

1e: Labelen. Voorzie elk potje van een prikkertje met informatie.

2e: Houd rekening met de volgende voorwaarden: vocht, warmte (een enkele keer koude), zuurstof, licht of donker en schone zaaigrond.

3e: Bedenk bij het uitzetten van de zaailingen hoe groot de plant uiteindelijk wordt.

4e: er zijn éénjarige zaden, maar ook tweejarig. Het eerste jaar worden ze gezaaid, het tweede jaar bloeien ze pas.

5e: gebruik zaai en stekgrond.

Stekken gebeurt vanuit de tak van een plant. Dit kan zijn een stukje uit de wortel, de top of uit het midden. Gebruik daarbij een scherp en schoon mesje of schaar. Bevochtig de onderkant, doop eventueel in stekpoeder (of kaneel) en zet het in een mengsel van potgrond en schoon zand. Er zijn ook takken die wortel schieten in  water.

Vaak zijn er meerdere mogelijkheden op te zoeken in boeken of op internet of probeer zelf wat uit. Als het lukt is het leuk, als het mislukt is het jammer.

Zowel Karel als Peter maar ook assistent Bart hadden diverse zaailingen, jonge plantjes en mooie wortelstokken meegenomen en uitgedeeld. Zo gingen alle aanwezigen met iets leuks naar huis.

Namens de evenementencommissie,

Annemieke Jurrjens.